5 kritēriji sava fotogrāfa izvēlei

Katram no mums visbiežāk ir savs zobārsts, savs frizieris, savs manikīra meistars, savs santehniķis u.c. Tomēr reti kuram ir savs fotogrāfs. Savs fotogrāfs, tāpat kā jebkurš labs speciālists, arī ir zelta vērtē. Tas ir cilvēks, kurš palīdzēs iemūžināt gan tavas, gan tavas ģimenes un varbūt pat dzimtas uzplaukumu gadu gaitā. Ja vēl neesi bijis uz fotosesiju vai esi, bet neesi atradis ‘savu’ fotogrāfu, zemāk ir uzskaitīti vairāki kritēriji, kas tev palīdzēs, meklējot fotogrāfu. Lai arī pirmais jautājums bieži vien ir, cik maksā fotosesija, patiesībā ir daudz citi aspekti, kuriem būtu jāpievērš uzmanība pirms tam.

1# Fotogrāfa portfolio

Izpēti fotogrāfa mājas lapu un portfolio. Šajā posmā ir svarīgi uzdot sev virkni jautājumu. Kādas sajūtas tev rada šī mājas lapa? Mājas lapa ir fotogrāfa vizītkarte un mājas lapas stils atspoguļo pašu fotogrāfu. Rūpīgi izpēti visas bildes, ko fotogrāfs ir publicējis. Vai tevi uzrunā fotogrāfa stils? Kuras bildes tevi uzrunā? Vai tās ir fotogrāfijas telpās vai ārā, kādā gadalaikā? Pamēģini definēt, kas tieši tevi uzrunā bildēs. Izpēti arī personāžus bildēs. Vai fotogrāfs pārsvarā strādā ar jaunām modelēm vai tomēr portfolio ir dažāda vecuma un izmēra cilvēki? Fotografēt modeles un cilvēkus, kuriem būt par modeli, nav profesija, ir ļoti atšķirīgi. Abos gadījumos var panākt fantastisku rezultātu, tomēr metodes, kā to panākt, ir ļoti dažādas. Runājot ar fotogrāfu, noteikti izstāsti, kuras bildes atbilst tavai personībai, lai fotosesijas rezultāts būtu tieši tāds, kādu esi vēlējies.

2# Fotogrāfa personība

Vai tev ir bijusi sajūta, ka tikko satiktu cilvēku esi pazinis gadiem, sajūta, ka jūs esat uz viena viļņa? Esmu droša, ka katrs no mums ir saticis šādus cilvēkus. Tomēr mēs satiekam arī tādus, ar kuriem mums nav nekā kopīga un liekas, ka esam no dažādām pasaulēm. Var gadīties arī pavisam nelāgi, ka šī cilvēka klātbūtne mūs pat kaitina. Cik fantastiski, ja tavs fotogrāfs iekrīt pirmajā kategorijā, vai ne? Bet fotosesija var būt neizdevusies, ja fotogrāfs pavisam vienkārši nav ‘tavs’ cilvēks, lai arī lielisks sava amata meistars. Iesaku satikties ar fotogrāfu pirms fotosesijas, lai saprastu, kā jūtaties viens otram blakus. Nejūties neērti, ja fotosesiju pēc tikšanās kādu iemeslu dēļ nerezervē, kā arī nejūties spiests to darīt tikai tāpēc vien, ka satikāties. Tikšanās ar klientiem un mārketings fotogrāfam ir daļa no darba procesa, kas paliek aizkadrā.

3# Komunikācija ar fotogrāfu

Digitālā pasaule fotogrāfiju mūsdienās ir padarījusi pieejamu ikvienam, un par fotogrāfu bieži vien sauc gandrīz jebkuru cilvēku ar kameru rokās. Tomēr viena no lietām, kas atšķir jebkuru profesionāli (ne tikai fotogrāfu), ir veids, kā tas komunicē ar saviem klientiem. Vai fotogrāfs tev atzvana, kad atstāj viņam ziņu, vai arī tev jādzenā viņš rokā vairākas dienas? Vai un kā tiek pasniegta informācija par fotosesijas detaļām? Vai fotogrāfs skaidri izsakās un raksta? Vai sarakste nav pilna ar drukas kļūdām? Lai arī varētu likties, ka gramatikas prasmei nav nekāda sakara ar fotogrāfiju, tas vien norāda uz to, cik rūpīgs vai paviršs cilvēks ir attieksmē pret saviem klientiem un darbu. Padomā, kādu iespaidu šī komunikācija uz tevi atstāj un kā tas tev liek justies. Tas nenozīmē, ka fotogrāfs nedrīkst nevienā brīdī kļūdīties, visi mēs esam  cilvēki. Runā, ka Konfūcijs ir teicis: “Kļūdas ir kļūdas tikai tad, ja tās netiek labotas.” Svarīgākais, kā fotogrāfs tiek galā ar jebkuru radušos situāciju. 

4# Fotogrāfa tēls

Mūsdienu sociālo tīklu labirintos gandrīz katrs no mums rada savu tēlu. Apskaties, kā fotogrāfs sevi pozicionē, un vai tu gribētu būt asociēts ar idejām, ko fotogrāfs pauž savos sociālo tīklu profilos. Kā piemērs var kalpot situācija, kurā fotogrāfs ir ļoti reliģisks cilvēks, bet tu sevi pozicionē kā ateistu. Lai arī visādi citādi jums saskan, iespējams negribēsi sevi asociēt ar šī fotogrāfa tēlu, jo tas ir pretrunā ar tavām pārliecībām.

5# Cena

Šobrīd esošais fotosesijas cenas diapazons ir ļoti plašs – no bezmaksas līdz tūkstošiem (tai skaitā Rīgā, ne visā plašajā pasaulē). Un bieži vien mūs pievelk tas bezmaksas vai lētākais vairants. Mana mamma man bērnībā teica: “Mēs neesam tik bagāti, lai pirktu lētas lietas.” Laba fotogrāfija ir mūžīga, un tās vērtība tev un tavai ģimenei tikai pieaugs, pretēji tam, kas notiks ar tavu jaunāko telefonu, datoru, mašīnu vai jebkuru citu lietu. Uzmeklē fotogrāfu, kurš atbilst visiem iepriekš minētajiem punktiem, un izbaudi pie viņa fotosesiju. Jā, tas visticamāk maksās vairāk, tomēr galu galā tu novērtēsi rezultātu. Bet ikdienas mirkļu ķeršanai tev lieliski noderēs tavs jaunākais telefons!

Ja vēlies saprast, vai es varētu būt ‘tavs’ fotogrāfs, dod ziņu un sarunāsim tikšanos! 

Jana Land ir portretu un ģimenes fotogrāfs Rīgā.