Nesen sapratu, ka putniņi čivina uz nebēdu, un ir absolūta pavasara sajūta. Pavasaris man vienmēr ir asociējies ar ceļojuma sezonas sākumu. Un pavisam drīz jau būs arī skolēnu brīvdienas, tā kā laiks ceļot! Ceļojumi ir labs veids, kā pavadīt kopīgu ģimenes atpūtu, izrauties no ikdienas rutīnas, kā arī iemūžināt fotogrāfijās vairāk ikdienas ģimenes bilžu. Ikdienas steigā to darām retāk, bet ceļojumā roka tā vien stiepjas pēc kameras vai mobilā telefona, lai iemūžinātu priecīgos notikumus. Ja arī tev patīk ceļot un vēlies, lai fotogrāfijas no ceļojumiem izdotos aizvien labākas, te būs mani padomi no pieredzes, kas palīdzēs atgriezties ar labākām ceļojuma fotogrāfijām.
1. Notīri kameru
Šis ir īpaši aktuāli, ja fotografē ar telefonu. Brīžiem telefonu mīļojam rokās vairāk kā cilvēkus un pašsaprotams ar pirkstiem aiztiekam arī kameru. Notīri kameru ar lupatiņu vai kaut ar apģērba stūrīti pirms fotografēšanas. Tu būsi pārsteigta, cik daudz skaidrāks kļūs attēls. Dari to katru reizi, pirms fotoattēlu uzņemšanas, jo kamera paliek netīra pavisam nemanot.
2. Dažādi rakursi
Vienu un to pašu vietu mēģini fotografēt no dažādiem rakursiem. Pat divi soļi uz priekšu, atpakaļ, pa labi vai pa kreisi var daudz ko mainīt. Pamēģini nofotografēt no augšas vai no apakšas to pašu objektu. Rezultāts var būt daudz interesantāks kā gaidīji. Ja ar tevi ceļo mazi bērni, pamēģini uzņemt fotogrāfijas viņu acu līmenī, un tu iegūsi pavisam citu perspektīvu. Papildus, tu ieraudzīsi pavisam citu pasaules redzējumu, ja šādā līmenī palūkosies apkārt bez kameras. Dažkārt viss, kas dzīvē vajadzīgs, ir cita perspektīva.
Katrā jaunā vietā cenšos nonākt punktā, kur varu redzēt to no augšas. Baznīca, kalns, skatu tornis – jebkas, kas man dod iespēju ieraudzīt no augšas to, ko esmu skatījusi pavisam tuvu. Man šķiet, ka ceļojums nav līdz galam izdzīvots, ja neatrodu skatu no augšas, tas man dod pilnīgāku priekšstatu par apskatāmo vietu.
3. Neaizmirsti iekļaut cilvēkus dabas skatos
Dabas skati var būt tik aizraujoši, ka tev nevilšus piemirstas iekļaut tajos savus ceļojuma biedrus. Ja vien neesi profesionāls ainavu fotogrāfs vai nopietns amatieris, ieteiktu pārāk neaizrauties ar dabas skatu fotografēšanu bez saviem tuvajiem tajos. Šādā gadījumā vislabāk būs nopirkt kartiņu vietējā suvenīru veikalā, ja vēlies piemiņu no skaistās vietas.
Pēc gadiem skatoties bildes, visvērtīgākās būs tās, kurās būs ietverti ceļojuma biedri. Varēsiet kopā pasmaidīt par jokaino frizūru, tā laika modi, savādajām sejas izteiksmēm un atcerēties piedzīvojumus. Kā gulējāt mašīnā, jo nenorezervējāt viesnīcu, kā nācās vilkt mugurā visu līdzpaņemto, jo pārvērtējāt laikapstākļus, kā nokļūdījāties ar izeju un braucāt 2h ilgāk līdz notikuma vietai, kā bēgāt no milzīgiem suņiem, jo gribējās paglaudīt aitiņas, kā ēdāt gardākos ķīniešus 2 naktī kopā ar svešiniekiem. Katram piedzīvojumi ir citi, bet tieši bildes ar ceļabiedriem palīdz atsaukt atmiņā dažādus notikumus, kurus ar laiku atmiņa pārklāj ar vieglu plīvuru.
4. Mainieties fotogrāfa lomām
Neaizmirsti, ka arī tev ir jānokļūst kameras otrā pusē. Pēc gadiem skatoties ceļojuma bildes, tev būs ļoti skumji, ja tajās praktiski neeksistēsi. Skumji būs arī pārējiem ģimenes locekļiem. Ja neviens cits tomēr neņemas uzņemties knipsētāja lomu, vari iegādāt pavisam nelielu statīvu telefonam vai kamerai, lai bildē iekļūtu jūs visi kopā. Man patīk Joby statīvi. Joby telefona statīvam nāk līdzi arī pults, ar kuras palīdzību varēsi uzņemt bildes, bez nepieciešamības likt taimeri un skraidīt turpu šurpu. Aliexpress ir pieejamas arī ļoti lētas alternatīvas Joby statīviem, ja neesi pārliecināta, vai mazais statīviņš iedzīvosies kā noderīgs aksesuārs. Vēl viens variants ir selfiju koks. Iespējams, ka tāds tev pat mājās kaut kur mētājas. Ņem līdzi, var noderēt.
5. Fotografē detaļas
Bieži mums ir vēlme iekļaut kadrā pēc iespējas vairāk, jo ir vēlme iemūžināt notikuma vietu tieši tā, kā to redz mūsu acs. Tomēr neaizmirsti arī par detaļām. Piemēram, korķa koks tuvplānā fotogrāfijās var būt pat interesantāks par tā kopskatu. Detaļām lieti noderēs makroobjektīvs tavam telefonam, jo tā varēsi fotografējamam objektam pietuvoties un nofokusēties daudz tuvāk. Klipša makroobjektīvus var par ļoti mazām naudiņām pasūtīt Aliexpress (sākot no 5eur) un iegūt daudz lielāku fotoattēlu dažādību. Papildus, ar šo objektīvu pavisam citu izskatu iegūs arī pavisam ikdienišķi priekšmeti.
6. Iekļauj vietējos cilvēkus fotogrāfijās
Vietējie cilvēki – to apģērbs, izskats, ikdiena – vislabāk sniegs priekšstatu par konkrēto vietu. Viena no lietām, kas man sagādā prieku ir cilvēku vērošana. Kā dienvidos vakaros pulcējas bariņos pensionāri, lai kopīgi pasmietos, parunātu un pavērotu jaunos. Kā Emirātos sievietes pludmalē ieiet līdz ceļiem ar visu apģērbu. Kā Ēģiptē maizes klaipus pārnēsā uz galvas milzīgā paletē. Kā Itālijā vīrieši ar labpatiku brauc uz pludmali, lai tur laiski gulētu visu dienu. Kā Islandē meitenes vasaras kleitiņās iet pa ielu +18 grādos. Ietver kadros vietējo dzīvi, tas atsvaidzinās tavas ceļojuma fotogrāfijas, un būs daudz lietu, ko pastāsīt draugiem, kad atgriezīsies no ceļojuma.
7. Kompozīcija
Par kompozīciju var runāt daudz, tomēr pamēģini tikai šos divus vienkāršos ieteikumus:
– neliec cilvēku pa vidu, bet nobīdi to nedaudz uz viena sāna. Tas iedos fotogrāfijai balansu un būs daudz patīkamāk uz to lūkoties.
– ja fotografē ainavu, nobīdi horizontu vai nu vairāk uz augšējo vai apakšējo fotogrāfijas daļu. Neatstāj horizontu tieši pa vidu. Izņēmums, ja fotografē atspīdumu, tā veidojot simetriju kadrā. Tad horizontu atstāj pa vidu, tas izskatīsies lieliski.
Šie divi vienkāršie paņēmieni palīdzēs tikt pie acij daudz patīkamākām fotogrāfijām.
8. Neaizmirsti par jautrību
Manuprāt, ceļojuma fotogrāfijā ir vajadzīgs balanss. Ir vajadzīgi gan pozēti, gan negaidīti kadri. Ķer mirkļus, kamēr neviens uz tevi neskatās, notver jancīgus kadrus, lai pēc tam visi kopīgi varētu pasmieties. Iespējams, ne uzreiz, bet ar laiku noteikti!
9. Uzņem īsus video
Kādā ceļojumā ar draudzeni atklājām, ka īsos video rullīšus ar mūsu stāstiem no notikuma vietas gribējās skatīties vēl un vēl. Ja vēl spēj samontēt no tiem vienu video, tā būs nenovērtējama dāvana sev pašiem. Šim nolūkam inShot vai Adobe Spark aplikācija būs ļoti noderīga. Ir daudz video montēšanas aplikācijas, bet es personīgi telefonā izmantoju šīs.
10. Fotogrāfiju pēcapstrāde
Šis ir pats pēdējais, bet ne mazāk svarīgs punkts – fotogrāfiju pēcapstrāde. Ceļojumu fotogrāfijā izmantoju filtrus jeb presetus, kas ļauj fotogrāfijām izskatīties vēl labāk. Gan ar kameru uzņemtajām, gan ar telefonu. Ja vēlies iegūt manus 2 bezmaksas filtrus, tad tev noderēs šis bloga raksts: Bezmaksas foto apstrādes filtri mobilajam telefonam.
Ceru, ka padomi noderēs tavā nākamajā ceļojumā un ģimenes arhīvu papildināsi ar skaistām ceļojuma atmiņām!
Ja tev ir kamera, bet izmanto to tikai auto režīmā un īsti neesi droša, kas būtu jādara, lai bildes izdotos labākas, dod ziņu un iemācīšu tev vienkāršas lietas, lai izmantotu visu savas kameras potenciālu.
Jana Land ir profesionāls fotogrāfs Rīgā, Latvijā, kurai patīk ceļot un fotografēt arī ceļojumos!